1. Kapitoly o zdraví
  2. Príbehy pacientov a opatrovateľov
  3. 5 spôsobov, ako úspešne zlúčiť cvičenie, tehotenstvo a astmu

5 spôsobov, ako úspešne zlúčiť cvičenie, tehotenstvo a astmu

Žena s astmou si užíva skupinové cvičenie tehotenskej jogy
Getty Images / shironosov

Astma môže byť počas tehotenstva obzvlášť znepokojujúca. Môže nás cvičenie počas tehotenstva ohroziť, ak máme astmu?

Beki Tovey hovorí: „Vôbec nie.“ Ako silná zástankyňa toho, aby sa ľudia s astmou venovali aktívnej činnosti, skúma, ako zvládla astmu a cvičenie počas svojho tehotenstva.

Dnes sa s vami Beki podelí o päť skvelých tipov, ako zvýšiť mieru aktivity v tehotenstve bezpečným spôsobom a pod neustálym vedením vášho zdravotníckeho tímu.

Blahoželáme, Beki!

Ahojte! Mám dobré správy. Som v siedmom mesiaci tehotenstva a príchod nášho nového člena rodiny očakávam vo februári 2023.

Ako človek s astmou som sa obávala, ako tehotenstvo ovplyvní moje príznaky, najmä počas tretieho trimestra. Dieťa je už v tom čase oveľa väčšie, vyvíja väčší tlak na pľúca a ja by som nemohla dýchať. Chvalabohu som mala doteraz dosť veľa šťastia. Ale určite si teraz dávam načas, keď idem po schodoch!

1. Porozprávajte sa o svojom tehotenstve a astme so svojím tímom zdravotníkov

K dispozícii je množstvo odborných zdravotných rád o zvládaní astmy a tehotenstva. Dnes sa však chcem zamerať na prínosy cvičenia pre fyzickú aj duševnú pohodu.

Povedzte svojej pôrodnej asistentke hneď na začiatku, že máte astmu, a uistite sa, že je uvedená vo vašich tehotenských záznamoch a pôrodnom pláne! Rovnako sa poraďte so svojím zdravotníckym tímom o svojom súčasnom cvičebnom režime. Opýtajte sa ich, ktoré športy sú počas tehotenstva bezpečné. Nápoveda: pravdepodobne nie skok s padákom alebo kontaktný kickbox (haha). 

Počas tehotenstva pokračujte v pravidelných kontrolách u lekára. Skôr, než budete pokračovať v užívaní alebo prestanete užívať akýkoľvek liek na astmu počas tehotenstva, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Mnohé lieky sú bezpečné, ale vždy a za každých okolností si to overte!

2. Zostaňte aktívna počas tehotenstva aj s astmou

Veľmi sa prihováram za to, aby astmatici ako ja pravidelne cvičili. Cvičenie pomáha kontrolovať dýchanie a zvyšovať kapacitu pľúc. Okrem toho uvoľňuje endorfíny. 

Všetky tieto tri faktory sú v tehotenstve nevyhnutné. Takže aj keď vaše tréningy môžu počas tehotenstva vyzerať trochu inak, stále môžete veľa cvičiť.

Podľa výskumu majú aktívne ženy menej problémov v neskorších štádiách tehotenstva a pri pôrode. Snažte sa preto pokračovať v každodennej fyzickej aktivite tak dlho, ako to budete zvládať.

V posledných mesiacoch som sa snažila byť čo najaktívnejšia. Nebudem však klamať – behala a bicyklovala som menej, než predtým. V prvom trimestri som veľmi bojovala s nevoľnosťou. V šiestom týždni tehotenstva som síce zvládla päťkilometrový beh v parku, ale musela som robiť veľa prestávok. Hlavne preto, aby som sa nepovracala do živého plota.

Cyklistika mi vydržala ešte chvíľu dlhšie. Predsa len sa pri nej človek menej natriasa a ja som si počas letných prázdnin s rodinou užívala jazdy v teréne. Mohla som jazdiť pomalším tempom bez obáv z cestnej premávky okolo mňa.

3. Prispôsobte svoj životný štýl vášmu meniacemu sa stavu

S čoraz vyšším štádiom tehotenstva možno budete musieť spomaliť. Cvičenie nemusí byť namáhavé, aby bolo prospešné – dobrým cieľom je cvičiť tak, aby ste sa mohli rozprávať a nezadýchali ste sa. 

Teraz som v poslednom trimestri a viac sa sústredím na každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu. Znovu som tiež objavila lásku k joge a každý týždeň chodím na hodiny tehotenskej jogy. Fantasticky mi to pomáha vyrovnať sa s rôznymi bolesťami, ktoré sprevádzajú rast malého človiečika v mojom vnútri. 

Tehotenská joga mi tiež pomáha prekonávať psychické problémy spojené s tehotenstvom. Na hodiny jogy chodím osobne a mala som to šťastie, že som spoznala ďalšie ženy, ktoré si prechádzajú tým istým, ako ja. A vďaka nim mám pocit, že môj iracionálny plač alebo neustála potreba chodiť na toaletu sú „normálnejšie“.

4. Vyhnite sa porovnávaniu s ostatnými

Keď sa dostanem do „štvrtého trimestra“, teda keď porodím, zameriam sa na udržanie zdravej úrovne aktivity. Nerobím si však ilúzie, že viem, ako všetko dopadne. Každé telo je iné. Každý človek prežíva tehotenstvo inak, najmä ak má základné ochorenie, akým je astma. 

Napriek tomu bolo ťažké neporovnávať sa v tomto období s ostatnými, najmä na sociálnych sieťach. V týždňoch pred pôrodom a potom po pôrode budem svoju energiu využívať na zotavenie a starostlivosť o dieťa. Nemrhajte ňou v tichej súťaži s mamičkami z Instagramu. 

5. Po pôrode sa neponáhľajte, na všetko máte čas

Po narodení dieťaťa sa nebudem snažiť všetko dohnať, ani sa príliš sústrediť na to, aby som sa cvičením zbavila nadbytočných tehotenských kíl. Všetko budem robiť vo svojom tempe.

Napríklad ľahké prechádzky pomôžu rozptýliť starosti a zmierniť únavu z nedostatku spánku. 

V závislosti od termínu pôrodu môže byť toto ročné obdobie zdrojom ďalších spúšťačov astmy, s ktorými je potrebné sa vyrovnať. V zime sa mi astma môže zhoršiť, keď je chladno, takže keď idem von, musím sa poriadne obliecť. Po narodení dieťaťa to bude dvojnásobne dôležité.

Tiež hľadám nejaké kurzy popôrodného cvičenia. Tehotenská joga sa mi veľmi páčila a rada by som si opäť užila toto spojenie a interakciu v spoločnosti. Keď sa vám narodí dieťa, je bežné, že sa váš svet na chvíľu zúži. Udržiavanie duševnej pohody je však veľmi dôležité, preto sa nebojte vyskúšať nejaké spoločenské aktivity!

S cvičením s vysokou záťažou je zvyčajne dobré počkať až do skončenia šestonedelia.

Aerobik a behanie sú zábavné, ale je dôležité, aby ste ich nerobili príliš veľa a príliš skoro. Počúvajte svoje telo, dajte si načas a uistite sa, že máte dostatok odpočinku!

Uvedený text má výhradne informatívny účel, nejedná sa o konkrétne odporúčania na zvládnutie alebo liečbu ochorenia. V prípade otázok na túto tému sa obráťte na odborníka.


Autorom, ktorí napísali a vytvorili obsah nachádzajúci sa na webových stránkach Life Effects, vrátane autorov fotografií objavujúcich sa v článkoch, profiloch, podcastoch a videách na týchto webových stránkach, bola za ich autorskú činnosť a licenciu na využitie autorských diel poskytnutá zo strany spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., finančná odmena. Obsah týchto webových stránok predstavuje názory autorov a nemusí nutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., nevykonáva revízie či kontrolu, neovplyvňuje ani neschvaľuje žiadny obsah nachádzajúci sa na webových stránkach alebo sociálnych sieťach príslušných autorov. Všetok obsah na stránkach Life Effects je určený na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavuje lekársku radu alebo odporúčania. Pre diagnostiku a pred začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa prosím poraďte s kvalifikovaným lekárom.

COB-SK-00070


Kapitoly o zdraví

Pre viac príbehov a zdrojov informácií o zdravom životnom štýle a zvyšovaní kvality života, navštívte Kapitoly o zdraví, našu webovú stránku pre pacientov. Oblasti pokryté na tomto webe kardiologické choroby, cukrovka, bolesť, respiračné ochorenia a neurologické ochorenia.

Objaviť viac

Našiel som tento článok:

Zdieľať túto stránku na: