1. Kapitoly o zdraví
  2. Príbehy pacientov a opatrovateľov
  3. 8 tipov na zvládnutie depresie, keď sa svet zdá byť depresívny

8 tipov na zvládnutie depresie, keď sa svet zdá byť depresívny

Muž čítajúci na svojom notebooku správy zo sveta, pociťujúci depresiu a beznádej
Getty Images/AleksanderGeorgiev

Dr. Jonathan Rottenberg vám poskytne osem tipov, ako zvládnuť depresiu, keď sa zdá, že v spravodajstve prevláda negativita.

Dlhé roky mám depresiu. Predtým, ako som dostal príznaky pod kontrolu, boli časy, keď som vôbec nedokázal čítať správy. Bol som tak zahĺbený do svojej bolesti, že som stratil záujem o dianie vo svete okolo seba. A keď som vzal do rúk noviny, čítanie pochmúrnych titulkov často umocňovalo moju depresiu a utvrdzovalo ma v pesimizme, pokiaľ ide o budúcnosť.  

V súčasnosti sú správy rovnako depresívne ako kedykoľvek predtým a dominuje im celosvetová zdravotná kríza. Niekedy mám pocit, že je nemožné držať krok. Tragické titulky sa hromadia oveľa rýchlejšie ako kedysi. Aj keď sa správam vyhýbate, pravdepodobne na ne narazíte, keď sa prihlásite na sociálne médiá. Prostredníctvom rôznych platforiem sociálnych médií sa správy šíria rýchlejšie a ďalej ako kedykoľvek predtým.  

Vzhľadom na to, že zvládanie depresie v takomto prostredí je náročné, čo má človek robiť?

Tu je osem tipov, ktoré sa mi osvedčili počas života s depresiou a pomáhajú mi, ako zaujať stanovisko voči správam a sociálnym médiám. 

1. Nastavenie limitov

Obmedzte čas, ktorý strávite na sociálnych médiách alebo sledovaním správ. Napríklad raz ráno a raz večer. Doprajte si len toľko času, aby ste boli informovaní. Snažte sa tam nezdržiavať. Čím dlhšie ste na nich, tým je pravdepodobnejšie, že vaša nálada bude ovplyvnená negatívnymi titulkami. 

2. Dávajte si pozor

Pripomeňte si, že správy a sociálne médiá sú tiež firmy. Niekto sa musí postarať o to, aby ste ich stále sledovali. Niekedy publikácia alebo televízna stanica prekrúti situáciu tak, aby vás zaujala. Snažte sa vyhnúť opakovanému sledovaniu aktuálnych správ. 

3. Vyskúšajte upokojujúce cvičenie alebo činnosť

Ak zistíte, že správy zhoršujú vašu úzkosť, skúste sa upokojiť relaxačnou činnosťou. Napríklad hlbokým dýchaním, dlhou prechádzkou alebo horúcim kúpeľom. Starostlivosť o seba je nevyhnutná pre vaše šťastie a pohodu. 

4. Oslovte milovanú osobu

Pestujte medziľudské kontakty. Namiesto hltania správ na sociálnych médiách radšej zdvihnite telefón a zavolajte blízkej osobe. Nemusíte hovoriť o správach. Ale ak chcete, diskusia o náročných témach s niekým, koho máte radi, vám pomôže cítiť sa menej osamelo.  

5. Robte niečo, čo máte pod kontrolou

Keď počúvate o problémoch sveta, môžete sa cítiť bezmocní. Venujte niekoľko minút tomu, čo môžete urobiť. Môže to byť maličkosť, napríklad kŕmenie rybičiek alebo zalievanie izbových rastlín. Niekedy si musíte pripomenúť, že niektoré veci máte pod kontrolou.  

6. Zamerajte sa na to dobré

Pochopte, že správy nie sú presným obrazom reality. Každý deň sa odohrajú tisíce skutkov láskavosti a odvahy, o ktorých sa nepíše. Keď ste na dne, pripomeňte si dobro vo svete tým, že si napíšete niekoľko vecí, za ktoré ste vďační.  

7. Urobte dobrý skutok

Ak vás zahlcujú zlé správy, zvážte, či nevypnete televíziu a neurobíte niečo pre to, aby sa svet zlepšil. Nemusí to byť veľké gesto. Môže to byť maličkosť, napríklad pomôcť priateľovi s nákupom alebo poskytnúť dar miestnej potravinovej banke.

8. Odpojte sa 

Pravidelne vypínajte správy a sociálne médiá. Aspoň jeden deň v mesiaci si vyhraďte bez elektroniky. Dovoľte si iný pohľad na vec.

Poučenie

Mnohí ľudia majú problém vytvoriť si dobré návyky, pokiaľ ide o sledovanie správ alebo používanie sociálnych sietí. Ak máte depresiu, je pochopiteľné, že sa obávate, že sledovanie správ môže zhoršiť vaše príznaky. Napriek tomu je dôležité byť informovaný o svete.  

Ak máte pocit, že zlé správy vašu depresiu ešte znásobili, obráťte sa na svojich blízkych alebo zavolajte na linku pomoci. Vždy sa nájde niekto, kto vám môže pomôcť.  

Uvedený text má výhradne informatívny účel, nejedná sa o konkrétne odporúčania na zvládnutie alebo liečbu ochorenia.


Autorom, ktorí napísali a vytvorili obsah nachádzajúci sa na webových stránkach Life Effects, vrátane autorov fotografií objavujúcich sa v článkoch, profiloch, podcastoch a videách na týchto webových stránkach, bola za ich autorskú činnosť a licenciu na využitie autorských diel poskytnutá zo strany spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., finančná odmena. Obsah týchto webových stránok predstavuje názory autorov a nemusí nutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., nevykonáva revízie či kontrolu, neovplyvňuje ani neschvaľuje žiadny obsah nachádzajúci sa na webových stránkach alebo sociálnych sieťach príslušných autorov. Všetok obsah na stránkach Life Effects je určený na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavuje lekársku radu alebo odporúčania. Pre diagnostiku a pred začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa prosím poraďte s kvalifikovaným lekárom.

COB-SK-00075


Kapitoly o zdraví

Pre viac príbehov a zdrojov informácií o zdravom životnom štýle a zvyšovaní kvality života, navštívte Kapitoly o zdraví, našu webovú stránku pre pacientov. Oblasti pokryté na tomto webe kardiologické choroby, cukrovka, bolesť, respiračné ochorenia a neurologické ochorenia.

Objaviť viac

Našiel som tento článok:

Zdieľať túto stránku na:


Mohlo by vás zaujímať aj...