1. Kapitoly o zdraví
  2. Príbehy pacientov a opatrovateľov
  3. 9 otázok, ktoré by ste si mali položiť, ak trpíte depresiou

9 otázok, ktoré by ste si mali položiť, ak trpíte depresiou

Muž, ktorý si píše do denníka, overuje svoje príznaky depresie a akékoľvek identifikovateľné spúšťače
Getty Images/Lolostock

Život s depresiou môže viesť k tomu, že sa občas cítim ako väzeň vo vlastnej hlave. V priebehu rokov som však zistil, že depresia mi môže poskytnúť aj príležitosť na introspekciu a transformáciu.

Pomocou týchto deviatich otázok som sa dozvedel veľa o sebe a o tom, ako sa vyrovnávam s depresiou.

Dúfam, že rovnako pomôžu aj vám. Každý je však iný a to, čo vyhovuje mne, nemusí vyhovovať vám.

Spolupracujte so svojím terapeutom a vytvorte zoznam, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Teraz si vezmite denník a pripravte sa na intenzívnu introspektívnu prácu! Odporúčam, aby ste si našli čas a odpovedali na každú otázku.

1. Čo robím pre svoje zdravie?

Aj keď sa zameriavate na svoje zdravie, každodenné odhodlanie sa môže postupne vytrácať, ako sa snažíte zvládať viacero vecí naraz. Dodržiavate svoj plán liečby? Potrebujete si vytvoriť plán liečby? Starostlivosť o seba je práca. Optimálne zdravie je výsledkom správnej zmeny životného štýlu a úzkej spolupráce s tímom zdravotníkov pri tvorbe plánu liečby. 

2. Dávam si dostatok času na zábavu?

Po všetkých tých hodinách strávených prácou, vybavovaním záležitostí, platením účtov a sledovaním sociálnych médií je pochopiteľné, že sa na konci dňa cítime vyčerpaní. Uistite sa však, že si urobíte čas aj na zábavu, nech už to pre vás znamená čokoľvek a čo vám vaša súčasná situácia umožňuje. Keď pomedzi každodenné úlohy vložíte aktivitu, ktorá vás baví, budete sa mať každý deň na čo tešiť.

3. Vyhýbam sa teraz niečomu alebo niekomu?

Keď som v dobrom stave a zrazu cítim, že začínam upadať do depresie, často zistím, že je to preto, lebo odkladám niečo dôležité alebo sa niečomu dôležitému vyhýbam.

Či už ide o rozhovor o náročnej záležitosti, alebo o niečo, čo máte na zozname úloh, splnenie tejto úlohy vám pomôže vyčistiť si myseľ a cítiť sa pokojnejšie. Ak to budete ignorovať, samo sa to neurobí! Teraz sa to môže zdať náročné, ale keď to urobíte, budete sa cítiť lepšie.

4. Nedokážem zabudnúť niečo z minulosti, čo už nemôžem zmeniť?

Keď mám depresiu, často si uvedomím, že môj pohľad na veci je negatívnejší. V dôsledku toho sa zvyknem zaoberať situáciami z minulosti, ktoré nemôžem zmeniť. Žiť v ľútosti vám nepomôže posunúť sa vpred a cítiť sa lepšie. Schopnosť odpustiť (či už sebe, alebo niekomu inému) a zabudnúť vám umožní pracovať na lepšom zajtrajšku.

5. Na koho sa môžem spoľahnúť, že mi pomôže prekonať zlé dni?

Je dôležité mať ľudí, o ktorých sa môžete oprieť, keď prídu ťažšie časy. Či už ide o blízkeho priateľa, člena rodiny, terapeuta alebo niekoho iného, kto trpí depresiou, vybudovanie podpornej siete je mimoriadne dôležité pre nájdenie cesty v temnote. Ak sa nemôžete stretnúť s touto osobou zoči voči z dôvodu neobvyklých okolností, skúste si dohodnúť telefonát alebo videohovor.

6. Aký/-á som bol/-a pred depresiou? Ako som sa od stanovenia diagnózy zmenil/-a?

Depresia ma zákerne vzďaľuje od môjho pravého, autentického ja. Ak žijete s týmto ochorením už dlhý čas, pravdepodobne túto pravdu poznáte na vlastnej koži. Možno vám pomôže pozrieť si staré fotografie, záznamy v denníku alebo čokoľvek iné, čo nájdete, aby ste sa znovu spojili s osobou, ktorou ste boli pred depresiou. 

7. Vyjadrujem svoje pocity alebo dovolím, aby sa vo mne hromadili?

Depresia sa často spája s potláčanými pocitmi viny, hnevu alebo smútku. Je nevyhnutné preskúmať tieto pocity s terapeutom alebo blízkou osobou, aby ste ich mohli adekvátne vyjadriť a nelipli na veciach, ktoré vás môžu brzdiť. To je možné vykonať na diaľku pomocou technológií a online nástrojov.

Okrem rozhovoru o svojich pocitoch sa môžete vyjadriť aj kreatívne prostredníctvom hudby, maľby, fotografie atď.

8. Aký záver môžem z týchto výziev vyvodiť? Potrebujem sa znovu spojiť so svojím cieľom?

Počas svojho najdlhšieho a najhlbšieho depresívneho obdobia som zistil niečo mimoriadne dôležité. Chcel som ovplyvniť svet, ale uvedomil som si, že aby som to dosiahol, musím urobiť niekoľko veľkých zmien. 

Svoj cieľ som našiel v tom pravom projekte. Vďaka tvorivému procesu a používaniu fotografie ako terapeutického nástroja som dokázal lepšie porozumieť svojmu duševnému zdraviu a pomôcť iným. Poďakovania, ktoré som v priebehu rokov dostal, mi pomohli sústrediť sa na svoje zdravie a zmysel života.

9. Čo ešte môžem použiť ako nástroj alebo zdroj pomoci?

Či už sa jedná o podpornú skupinu, aplikáciu, online komunitu alebo odborníka na duševné zdravie, existuje množstvo nástrojov, ktoré vám pomôžu prekonať ťažké dni. Ak jeden z nich nefunguje, skúste iný. Sledujte, ako sa cítite, keď skúšate rôzne nástroje, aby ste vedeli, čo vám pomáha a čo nie.

Tak a sme na konci. Je skvelé, že ste sa dostali až sem! Dúfam, že vám tieto otázky pomohli rovnako, ako v priebehu rokov pomohli mne. Nebojte sa k nim a k svojim odpovediam neustále vracať.

Uvedený text má výhradne informatívny účel, nejedná sa o konkrétne odporúčania na zvládnutie alebo liečbu ochorenia.


Autorom, ktorí napísali a vytvorili obsah nachádzajúci sa na webových stránkach Life Effects, vrátane autorov fotografií objavujúcich sa v článkoch, profiloch, podcastoch a videách na týchto webových stránkach, bola za ich autorskú činnosť a licenciu na využitie autorských diel poskytnutá zo strany spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., finančná odmena. Obsah týchto webových stránok predstavuje názory autorov a nemusí nutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., nevykonáva revízie či kontrolu, neovplyvňuje ani neschvaľuje žiadny obsah nachádzajúci sa na webových stránkach alebo sociálnych sieťach príslušných autorov. Všetok obsah na stránkach Life Effects je určený na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavuje lekársku radu alebo odporúčania. Pre diagnostiku a pred začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa prosím poraďte s kvalifikovaným lekárom.

COB-SK-00076


Kapitoly o zdraví

Pre viac príbehov a zdrojov informácií o zdravom životnom štýle a zvyšovaní kvality života, navštívte Kapitoly o zdraví, našu webovú stránku pre pacientov. Oblasti pokryté na tomto webe kardiologické choroby, cukrovka, bolesť, respiračné ochorenia a neurologické ochorenia.

Objaviť viac

Našiel som tento článok:

Zdieľať túto stránku na:


Mohlo by vás zaujímať aj...