1. Kapitoly o zdraví
  2. Príbehy pacientov a opatrovateľov
  3. Ako niekoho podporiť počas epizódy depresie

Ako niekoho podporiť počas epizódy depresie

Dvaja priatelia pijú spolu kávu a diskutujú o svojom duševnom zdraví
Getty Images/skynesher

Depresívne epizódy sú náročné pre priateľov a blízkych, ako aj pre tých, ktorí nimi prechádzajú. Jaime Sanders sa podelí o svoje tipy, ako niekomu pomôcť prekonať obdobie depresie.

Počas depresívnej epizódy je pre niektorých ľudí často takmer nemožné vyjadriť svoje potreby a želania. Väčšinu času trávia vo svojej hlave, kde sa snažia prekonať negatívne myšlienky, úzkosť a obrovský smútok. Na konštruktívnu komunikáciu im nezostáva dostatok času ani energie. Ak teda niekto, na kom vám záleží, má depresiu, možno neviete, ako mu byť nablízku.

Počas jedného z jeho dobrých dní sa so svojím blízkym porozprávajte o tom, ako ho podporiť, keď to bude potrebovať. Tak si môžete stanoviť plán, ako spoločne prejsť depresívnou epizódou.

Zistite, čo pre neho znamená podpora

Každý človek, ktorý má depresiu, má svoj vlastný spôsob, ako sa s ňou vyrovnať. Niektorí ľudia potrebujú byť sami. Iní svoju epizódu prespia. Kreatívne typy môžu počas ťažkých chvíľ písať, maľovať alebo kresliť. Ja osobne sa rada ponorím do filmov. Odpútajú ma od toho, čo sa deje v mojej hlave.

Porozprávajte sa so svojím blízkym a zistite, čo mu pomáha prekonať ťažké chvíle. Ak potrebuje priestor, bez otáľania mu ho poskytnite.

Keď je váš blízky uprostred epizódy, môže tiež potrebovať pomoc s každodennými úlohami. Urobte, čo môžete, aby ste ho v prípade potreby zastúpili. Môže to byť napríklad príprava jedál alebo pranie bielizne. Odbremenenie od týchto povinností mu umožní sústrediť sa na starostlivosť o seba a prácu s nástrojmi na zlepšenie stavu.

Pripomeňte mu, že je vzácny

Depresia a najmä ťažká epizóda vedú k pocitom viny. Váš blízky sa môže cítiť vinný za to, že nie je schopný fungovať na „normálnej“ úrovni. 

Aby ste zmiernili tento pocit viny, pripomeňte mu, že je v poriadku, ak sa necíti dobre. Nie je to jeho vina, že má depresiu. Niekedy môže depresia prepuknúť rovnako ako chronické ochorenie, napríklad artritída. Nikto neobviňuje človeka s artritídou za to, že ju má. Preto by váš blízky nemal mať pocit, že si za svoju depresiu môže sám.

Vcíťte sa do jeho pocitov

Bagatelizovanie niečích skúseností tým, že poviete, že niektorí ľudia to majú ťažšie, môže byť škodlivé. Nemôžete porovnávať bolesť jedného človeka s bolesťou iného človeka.

Niektorí ľudia sa môžu cítiť prehliadaní, ak ich priatelia a rodina nechápu, aká vážna je ich depresia. Pamätajte, že nemajú kontrolu nad tým, čo cítia. Potrebujú vašu empatiu.

Venujte pozornosť tomu, čo prežívajú, počúvajte a pýtajte sa, ako im môžete pomôcť. Pochopte, že to, čím si prechádzajú, je skutočné a mimoriadne dôležité, a buďte im nablízku, keď vás potrebujú.

Povzbudzujte ich, nech si vyjdú na slniečko

Depresia môže spôsobiť, že budete chcieť celý deň spať, čo minimalizuje čas strávený na slnku. Povzbudzujte svojho blízkeho, aby každý deň na pár minút vyšiel von. Ľudia s depresiou majú často nedostatok vitamínu D. Pobyt na slnku je prirodzený spôsob, ako získať tento potrebný vitamín.

Poproste svojho blízkeho, aby sa s vami poprechádzal po záhrade, ak ju máte, alebo posedel pri šálke kávy alebo čaju vonku či pri okne. Ak trvá na tom, že chce zostať doma, roztiahnite závesy alebo žalúzie a pustite dovnútra trochu prirodzeného svetla. Trochu slnka a čerstvého vzduchu mu naozaj pomôže zlepšiť náladu.

Podporujte starostlivosť o seba

Mnohí ľudia majú problém postarať sa o seba. S depresiou to môže byť ešte ťažšie. Jednoduché úkony, ako je umývanie zubov, česanie vlasov alebo obliekanie, sú pre nich náročné. Často sa stáva, že aj jedenie ide bokom.

Váš blízky sa môže brániť vašej snahe, ale ak ho dokážete dostať z postele, bude to pre neho obrovský prínos. Ponúknite mu pomoc pri umývaní tváre a čistení zubov. Skúste ho obliecť do pohodlného oblečenia a prejsť s ním do miestnosti s televízorom a množstvom prirodzeného svetla. Bude sa cítiť o niečo lepšie, keď sa dostane z tmavej izby. 

Počas epizódy depresie často chýba chuť do jedla. Motivujte svojho blízkeho, aby jedol malé jedlá v priebehu dňa. Toast, ovocný šalát, malý zeleninový šalát alebo polievka sú niektoré z ľahkých jedál, ktoré váš blízky môže jesť počas epizódy depresie.

Ak na bežné jedlo vôbec nemá pomyslenie, pripravte mu proteínový koktail alebo kompletné jedlo vo forme koktailu. A dbajte na to, aby mal dostatok vody! Dehydratácia u každého spôsobuje pocit únavy.

Pripravte svojmu blízkemu príjemný relaxačný kúpeľ. Depresia je spojená s bolesťami svalov. Odporúčam pridať do horúcej vody horkú soľ do kúpeľa a levanduľový esenciálny olej, aby sa uvoľnil.

Niektorým ľuďom pomáha aj to, keď počas kúpeľa počúvajú vedenú meditáciu o láskavosti k sebe samému.

Môže to podporiť pozitívne myšlienky, ktoré prekonajú negatívny vnútorný monológ ovládajúci jeho myseľ.

Buďte potichu

Keď má niekto depresívnu epizódu, možno nebude mať chuť rozprávať sa s ostatnými. Snažte sa neklásť otázky o tom, prečo sa cíti depresívne. Väčšinou tomu sám nerozumie.

Byť tichým spoločníkom je viac než dostačujúce. Posaďte sa k nemu a buďte mu fyzicky nablízku. Vedomie, že nie je sám, mu veľmi pomáha prekonať depresiu.

Uvedený text má výhradne informatívny účel, nejedná sa o konkrétne odporúčania na zvládnutie alebo liečbu ochorenia.


Autorom, ktorí napísali a vytvorili obsah nachádzajúci sa na webových stránkach Life Effects, vrátane autorov fotografií objavujúcich sa v článkoch, profiloch, podcastoch a videách na týchto webových stránkach, bola za ich autorskú činnosť a licenciu na využitie autorských diel poskytnutá zo strany spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., finančná odmena. Obsah týchto webových stránok predstavuje názory autorov a nemusí nutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., nevykonáva revízie či kontrolu, neovplyvňuje ani neschvaľuje žiadny obsah nachádzajúci sa na webových stránkach alebo sociálnych sieťach príslušných autorov. Všetok obsah na stránkach Life Effects je určený na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavuje lekársku radu alebo odporúčania. Pre diagnostiku a pred začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa prosím poraďte s kvalifikovaným lekárom.

COB-SK-00090


Kapitoly o zdraví

Pre viac príbehov a zdrojov informácií o zdravom životnom štýle a zvyšovaní kvality života, navštívte Kapitoly o zdraví, našu webovú stránku pre pacientov. Oblasti pokryté na tomto webe kardiologické choroby, cukrovka, bolesť, respiračné ochorenia a neurologické ochorenia.

Objaviť viac

Našiel som tento článok:

Zdieľať túto stránku na:


Mohlo by vás zaujímať aj...

Muž, ktorý si píše do denníka, overuje svoje príznaky depresie a akékoľvek identifikovateľné spúšťače

9 otázok, ktoré by ste si mali položiť, ak trpíte depresiou

Od Bryce Evans
Viac tu
Muž čítajúci na svojom notebooku správy zo sveta, pociťujúci depresiu a beznádej

8 tipov na zvládnutie depresie, keď sa svet zdá byť depresívny

Od Jonathan Rottenberg
Viac tu