1. Kapitoly o zdraví
  2. Príbehy pacientov a opatrovateľov
  3. Čo chcem, aby moji blízki pochopili o migréne

Čo chcem, aby moji blízki pochopili o migréne

Getty Images/monkeybusinessimages

Jaime Sandersová sa s vami podelí o dôležité informácie týkajúce sa jej choroby, o ktorých hovorí so svojou rodinou, aby jej pomohla pochopiť výzvy, ktorým denne čelí. 

Život s migrénou môže byť náročný nielen pre osobu, ktorá trpí migrénou, ale aj pre jej blízkych. 

Manželia, manželky, rodičia a deti môžu byť nútení prevziať úlohu opatrovateľa, niekedy bez toho, aby tomuto ochoreniu skutočne rozumeli. Je ľahké skĺznuť do bezmocnosti, pretože vidia milovanú osobu, ako žije s ohromnou bolesťou.

Tí z nás, ktorí majú takýto druh podpory, sa často cítia vinní. Nie je to spravodlivé voči našim rodinám a priateľom – toto nie je život, ktorý by chceli žiť.

Tu je niekoľko vecí, ktoré môžu naši blízki urobiť, aby nás podporili na našej ceste plnej bolesti.

Zistite viac o migréne

Pochopenie migrény má veľký význam pre pomoc milovanej osobe. Mnohí ľudia si neuvedomujú, aké závažné môže byť toto ochorenie. Niektorí ľudia môžu migrénu považovať za „obyčajnú bolesť hlavy“, ktorú možno vyliečiť aspirínom. Táto mylná predstava vedie k stigme a nedostatku pochopenia, empatie a uvedomelosti.

Prostredníctvom vzdelávania môžeme zmierniť stigmu a prestať obviňovať osoby trpiace migrénou.

Medzinárodná klasifikácia bolestí hlavy, 3. vydanie, definuje migrénu ako opakujúcu sa bolesť hlavy, ktorá spôsobuje epizódy trvajúce 4 až 72 hodín.

Medzi bežné príznaky patrí bolesť hlavy lokalizovaná na jednej strane so stredne silným až silným pulzujúcim charakterom, nevoľnosť, precitlivelosť na svetlo a zvuk a bolesť zhoršujúca sa fyzickou aktivitou.

Migréna postihuje takmer 40 miliónov Američanov vrátane žien, mužov a detí. Približne 4 milióny dospelých trpí chronickou migrénou, ktorá sa prejavuje bolesťou hlavy, ktorá trvá 15 alebo viac dní v mesiaci.

Migréna má väčší vplyv, ako si myslíme

Migréna nepostihuje len osobu, ktorá ňou trpí. Má tiež vplyv na zamestnanosť, rodiny a hospodárstvo. V jednej štúdii výskumní pracovníci zistili, že 63% ľudí trpiacich migrénou má obavy o svoju produktivitu a 45% sa obáva straty zamestnania.

Spoločenské a ekonomické dôsledky migrény sú navyše problémom verejného zdravia. Na zdravotnú starostlivosť a následky straty produktivity v dôsledku migrény sa v Spojených štátoch amerických ročne minie približne 36 miliárd dolárov. Náklady na zdravotnú starostlivosť sú o 70% vyššie pre rodinu, ktorá má člena s migrénou, oproti rodinám bez nej. 

Napriek zničujúcemu vplyvu migrény však zostáva nedostatočne liečeným a často nediagnostikovaným ochorením.

Ako môžete pomôcť

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete podporiť milovanú osobu s migrénou:

Poskytnite pomoc 

Ak je to možné, dohodnite si s milovanou osobou návštevy u lekára. Možno máte otázky, ktoré by ste sa chceli opýtať, o ktorých vaša milovaná osoba neuvažovala. Zapíšte si ich pred návštevou lekára. Ak je čas návštevy obmedzený, pošlite svoje otázky lekárovi vopred e-mailom. 

Snažte sa, aby tieto návštevy lekára boli čo najproduktívnejšie. Váš blízky ocení, že sa aktívne podieľate na jeho zdravotnej starostlivosti.

Pomôžte svojmu blízkemu upraviť izbu tak, aby vyhovovala jeho potrebám v prípade migrény

Či už je to spálňa, obývačka alebo pracovňa, máme jednu miestnosť, do ktorej sa uchýlime počas záchvatu migrény.

Moja spálňa sa stala mojím útočiskom. Na okne mám zatemňovacie žalúzie, ktoré nepustia slnečné lúče dovnútra. Mám tam aj malú chladničku, v ktorej mám vždy zázvorové pivo, vodu a ľadové obklady. Napokon mám inteligentný televízor, takže svoje obľúbené filmy a seriály môžem kedykoľvek sledovať na obrazovke so zníženým jasom.

Predmety, ktoré váš blízky potrebuje a ktoré ho upokoja počas záchvatu migrény, môžu byť v jeho obľúbenej izbe vždy poruke. Zabezpečte, aby mal vždy k dispozícii lieky, zátky do uší, masku na spanie, tmavé okuliare proti migréne, ohrievacie vankúšiky a ľadové obklady. Zúčastňujte sa na podujatiach zameraných na zvyšovanie informovanosti o migréne

Každý rok sa koná množstvo podujatí, ktoré pomáhajú zvýšiť povedomie a vzdelávať verejnosť o migréne. Ak sa vo vašom okolí nekoná žiadny beh ani iná športová udalosť, alebo ak by to bolo pre vášho blízkeho príliš fyzicky náročné, skúste nájsť virtuálne preteky.

Tieto podujatia poskytujú príležitosť na získanie finančných prostriedkov na podporu výskumu migrény. 

Vypracujte si plán pre prípad pohotovosti

Záchvaty migrény môžu byť natoľko závažné, že je potrebná návšteva pohotovosti. Ak váš blízky často navštevuje pohotovosť, je užitočné mať vypracovaný plán.

Sadnite si spolu s lekárom, ktorý ošetruje vášho blízkeho. Ak je potrebná návšteva pohotovosti, vypracujte plán liečby, ktorý schváli lekár. Uveďte konkrétne lieky, dávkovanie a stručný prehľad anamnézy pacienta s migrénou. 

Čím menej otázok musia lekári na pohotovosti klásť ohľadom bolesti vášho blízkeho, tým rýchlejšie a účinnejšie ho môžu liečiť.

Nájdite podporu aj pre seba

Vyhľadajte miestne alebo online podporné skupiny pre opatrovateľov. Je dôležité postarať sa aj o seba. 

Nie každý pochopí, akú daň si starostlivosť o choré a zdravotne postihnuté osoby vyžaduje od opatrovateľov. S úlohou opatrovateľa sa spája množstvo úplne normálnych, ale často bolestivých emócií.

Môžete sa cítiť frustrovaní, bezmocní, vinní alebo osamelí. Ak nájdete ľudí, ktorí prechádzajú podobnou situáciou, pomôže vám to vyrovnať sa s ňou z dlhodobého hľadiska.

Ponaučenie

Byť opatrovateľom osoby trpiacej migrénou môže byť náročné. Informujte sa o tomto ochorení a nájdite spôsoby, ako podporiť svojho blízkeho. Sprevádzajte ho na vyšetreniach alebo sa zúčastňujte na podujatiach zameraných na zvýšenie informovanosti. Podporíte tak vášho blízkeho a vám to pomôže pochopiť ho a zmieriť sa s touto situáciou.

Uvedený text má výhradne informatívny účel, nejedná sa o konkrétne odporúčania na zvládnutie alebo liečbu ochorenia.


Autorom, ktorí napísali a vytvorili obsah nachádzajúci sa na webových stránkach Life Effects, vrátane autorov fotografií objavujúcich sa v článkoch, profiloch, podcastoch a videách na týchto webových stránkach, bola za ich autorskú činnosť a licenciu na využitie autorských diel poskytnutá zo strany spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., finančná odmena. Obsah týchto webových stránok predstavuje názory autorov a nemusí nutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., nevykonáva revízie či kontrolu, neovplyvňuje ani neschvaľuje žiadny obsah nachádzajúci sa na webových stránkach alebo sociálnych sieťach príslušných autorov. Všetok obsah na stránkach Life Effects je určený na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavuje lekársku radu alebo odporúčania. Pre diagnostiku a pred začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa prosím poraďte s kvalifikovaným lekárom.

COB-SK-00107


Kapitoly o zdraví

Pre viac príbehov a zdrojov informácií o zdravom životnom štýle a zvyšovaní kvality života, navštívte Kapitoly o zdraví, našu webovú stránku pre pacientov. Oblasti pokryté na tomto webe kardiologické choroby, cukrovka, bolesť, respiračné ochorenia a neurologické ochorenia.

Objaviť viac

Našiel som tento článok:

Zdieľať túto stránku na:


Mohlo by vás zaujímať aj...