1. Kapitoly o zdraví
  2. Príbehy pacientov a opatrovateľov
  3. Veci, ktoré si o srdcových chorobách vysvetľujeme nesprávne

Veci, ktoré si o srdcových chorobách vysvetľujeme nesprávne

Woman holding her heart
Getty Images/SDI Productions

V roku 2018 štúdie ukázali výrazný pokles kardiovaskulárnej úmrtnosti – teda počtu ľudí, ktorí zomierajú na infarkt 01. Skvelá správa, však?

Skôr než začneme oslavovať, musíme si uvedomiť, že sa objavil nový znepokojujúci problém. Srdcové infarkty sa vyskytujú čoraz častejšie u dospelých vo veku menej ako 40 rokov, pričom mnoho prípadov sa vyskytuje u dvadsiatnikov a tridsiatnikov 02. V skutočnosti má každý piaty pacient so srdcovým infarktom 40 rokov alebo menej 03

Za posledné desaťročie sa každoročne o 2 % zvýšil počet mladých dospelých, ktorí boli hospitalizovaní s príznakmi srdcového infarktu 04. Príčiny tohto nárastu sú rôzne. Diabetes, hypertenzia, užívanie návykových látok a rodinná anamnéza problémov so srdcom môžu zvyšovať riziko srdcových ochorení 05

Keď však Kimby Jagnandan sama čelila znepokojujúcim príznakom súvisiacim so srdcom, jej obavy nikto nebral vážne. Podľa jej zdravotníckeho tímu bola 38-ročná Kimby „príliš mladá“ na to, aby si robila starosti o svoje srdce.

O necelý rok neskôr Kimby priviezli na jednotku intenzívnej starostlivosti so srdcovým infarktom. Po pobyte v nemocnici sa zapojila do programu kardiovaskulárnej rehabilitácie. Hovorí:

„Niekedy si kladiem otázku, či sa môjmu infarktu dalo predísť, ak by ma brali vážne a nasadili mi vhodný liečebný plán. Musíme prestať veriť týmto mýtom o infarkte. K srdcovému ochoreniu môže dôjsť v každom veku.“

Ste mladý človek, ktorý trpí kardiovaskulárnym ochorením (KVO)? Ako často boli ľudia šokovaní, že môžete mať problémy so srdcom vo svojom veku? 

Mnohí ľudia len ťažko veria, že som prežila infarkt vo veku 38 rokov. Dokonca som čelila skeptickým postojom, keď som bola v nemocnici s infarktom! 

Hoci bola moja skúsenosť hrozná, jasne mi ukázala jednu vec: je veľmi dôležité, aby sme bojovali proti mýtom, ktoré obklopujú KVO a srdcové infarkty. 

Ku KVO nedochádza až v určitom veku. Vaše telo si túto chorobu „nešetrí“, kým nedosiahnete neskorý stredný vek. Žiaľ, názor, že KVO je „choroba starých ľudí“, je bežná a škodlivá mylná predstava. 

A ak sa týmto mylným predstavám verí dostatočne dlho, môžu mať ničivé následky. 

„Príliš mladá“ na infarkt

V roku 2014 som bola na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) po masívnom infarkte. 

Sestry a lekári začali chodiť do mojej izby a hovoriť mi, že o mne „hovorí celá nemocnica“.

Nikto nemohol uveriť, že 38-ročná žena práve prekonala infarkt! 

Ak mám byť úprimná... ani ja som nemohla. Bola som celá bez seba. Infarkty sa predsa stávajú len starším ľuďom, nie? 

To však nie je pravda. 

Pár mesiacov po infarkte ma otec zobral do nemocnice, aby som sa prihlásila na kardiovaskulárnu rehabilitáciu. Boli sme spolu v čakárni, keď sa s nami prišla porozprávať zdravotná sestra. Išla priamo k otcovi a spýtala sa ho, či je pacient. 

Sestra sa veľmi hanbila, keď povedal, že nie, a ukázal na mňa. Áno, s otcom máme spoločné priezvisko, ale ona sa chytila do pasce predsudku na základe veku ako mnoho iných. 

Na začiatku ma kardiovaskulárna rehabilitácia len utvrdila v tom, že infarkty sa stávajú len starším ľuďom. Bola som najmladšou osobou v programe. Ostatní pacienti sa na mňa pozerali, keď som vstúpila do miestnosti, a zjavne sa čudovali, čo tam robím. Bola som mladá, žena... Keď si dali dve a dve dohromady, usúdili, že musím byť na nesprávnom mieste. Inými slovami, spočítali si to a vyšlo im päť. 

Táto skúsenosť vo mne zanechala pocit vylúčenia a mierneho zmätku. Bol mladší človek v programe kardiovaskulárnej rehabilitácie naozaj takým nezvyčajným zjavom? Alebo mala zjavná spoločenská stigma celý čas pravdu? 

Uvedomujem si, že nie som sama

Do môjho programu kardiovaskulárnej rehabilitácie sa nakoniec zapojil ďalší mladý človek. Potreboval výmenu aortálnej chlopne z dôvodu vrodenej srdcovej choroby, ktorú lekári sledovali celý jeho život.

Pre starších pacientov bolo dobré vidieť, že problémy so srdcom môžu mať aj mladšie generácie. Dúfam, že to pre nich bolo poučné. 

Dosť ma to upokojilo, že som stretla niekoho v mojom veku, kto má problémy so srdcom. Nakoniec sa pridal ďalší mladý muž, ktorý tiež potreboval výmenu chlopne. S príchodom dvoch ľudí v mojom veku do skupiny som cítila väčšiu istotu a podporu. Bolo načase zmeniť to, ako ľudia vnímajú srdcové ochorenia. Môžu postihnúť každého – mladých alebo starých! 

Odvtedy som spoznala mnoho ďalších ľudí v podobnom veku ako ja, ktorí bojujú so srdcovými ochoreniami. Cítim sa, akoby som bola súčasťou malého klubu. 

A viete čo? Nikto z nás sa navzájom nesúdi podľa veku, pretože vieme, že srdcové ochorenia nepostihujú len starších ľudí. 

Zmena vnímania srdcového ochorenia

Mýtus, že problémy so srdcom sa týkajú len ľudí po strednom veku, je odcudzujúci a nebezpečný. A čo je horšie, tento mýtus sa často udržiava v niektorých lekárskych kruhoch. 

Niektorí priatelia mi povedali, že navštívili svojich lekárov s podozrením na problémy so srdcom. Ich obavy lekári okamžite zmietli zo stola a povedali im, že sú „príliš mladí“ na to, aby si robili starosti so srdcom. Keď pokračovali a opísali svoje príznaky, vyzeralo to, akoby im lekári pripisovali akékoľvek iné príčiny než srdcové ochorenie. 

To ma nahnevalo, pretože sa to stalo mne.

Rok pred infarktom som mala obojstranný edém nôh (opuch oboch členkov). Opuch nôh je klasickým príznakom srdcového ochorenia.

Navštívila som kardiológa, svojho obvodného lekára a dokonca aj reumatológa, aby zistili príčinu. Urobili mi vyšetrenia srdca, ale nakoniec mi diagnostikovali artritídu. Proti tejto diagnóze som sa ohradila, pretože som vedela, že nie je správna. 

Povedala som im o svojej rodinnej anamnéze srdcových ochorení. Pripomenula som im, že mi už bol diagnostikovaný vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak – oba rizikové faktory srdcových ochorení.

Potom som sa posunula k viac anekdotickým dôkazom. Lekárom som povedala, ako som sa pri stúpaní po schodoch zadýchala, až som začala používať výťah vždy, keď to bolo možné. To je ďalší, jemnejší príznak srdcového ochorenia. Človek so zdravým srdcom by mal byť schopný vyjsť 60 schodov za menej ako minútu bez toho, aby to malo nejaké následky. To však nebol môj prípad. 

Napriek tomu sa ma lekári snažili ubezpečiť, že som „príliš mladá“ na to, aby som mohla mať kardiovaskulárnu chorobu, a že problémy nesúvisia s mojím srdcom. Odchádzala som z ich ambulancií bez liekov a s falošným pocitom dôvery. Nie som predsa odborník na medicínu. Ak oni nenašli žiaden problém, žiaden problém predsa nemôžem mať. Preháňala som svoje príznaky? Chcela som snáď, aby so mnou niečo nebolo v poriadku? 

Rok potom, ako sa situácia upokojila, som dostala srdcový infarkt. A odvtedy, čo som sa začala liečiť, som už nikdy nezažila obojstranný opuch nôh.

Pravda o srdcových ochoreniach

Srdcové ochorenia sú takmer päťkrát častejšie u ľudí po šesťdesiatke ako u tridsiatnikov a čerstvých štyridsiatnikov. No môžu sa vyskytnúť u ľudí v každom veku.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo srdcové ochorenie diagnostikované takmer 5 % Američanov mladších ako 45 rokov a približne 12 % Američanov vo veku 45 až 64 rokov.

Ľudia, ktorí majú riadne príznaky srdcových problémov, by nemali byť odmietaní, pretože sú „príliš mladí“. Tento mýtus znamená, že niektorí pacienti nevyužívajú liečbu, ktorá môže znížiť riziko skutočného infarktu. 

Niekedy si kladiem otázku, či sa môjmu infarktu dalo predísť, ak by ma brali vážne a nasadili mi vhodný liečebný plán. 20 % môjho srdca bolo poškodených. 

Uplynulo sedem rokov od srdcového infarktu. Už nie som na rehabilitácii, ale stále mám kardiovaskulárne ochorenie. Po zvyšok života budem užívať lieky na srdce. 

Od infarktu sa u mňa vyvinula cukrovka 2. typu. Chodím na pravidelné prehliadky ku kardiológovi, ktorý mi zachránil život, ale teraz mám v srdci stent. Obávam sa, že sa upchá a že o niekoľko rokov budem musieť dostať ďalší.

Poučenie 

Každý človek a každé telo je iné. 

Ja som dostala infarkt v 38 rokoch. Musíme prestať veriť týmto „mýtom o infarkte“. Ľudia, ktorí sa boja dať sa vyšetriť, sa musia prestať obávať akejkoľvek stigmy.

Zdravotníci, pacienti, priatelia a rodinní príslušníci musia brať vážne príznaky srdcových ochorení bez ohľadu na vek človeka. 

Pomôžte, prosím, svojim blízkym uvedomiť si, že srdcové ochorenia sa vyskytujú aj u mladých ľudí. Som živým dôkazom. 

Ďalšie informácie o zvládaní ochorenia srdca získate od svojho lekára alebo zdravotníckeho tímu.

Uvedený text má výhradne informatívny účel, nejedná sa o konkrétne odporúčania na zvládnutie alebo liečbu ochorenia.


Autorom, ktorí napísali a vytvorili obsah nachádzajúci sa na webových stránkach Life Effects, vrátane autorov fotografií objavujúcich sa v článkoch, profiloch, podcastoch a videách na týchto webových stránkach, bola za ich autorskú činnosť a licenciu na využitie autorských diel poskytnutá zo strany spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., finančná odmena. Obsah týchto webových stránok predstavuje názory autorov a nemusí nutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., nevykonáva revízie či kontrolu, neovplyvňuje ani neschvaľuje žiadny obsah nachádzajúci sa na webových stránkach alebo sociálnych sieťach príslušných autorov. Všetok obsah na stránkach Life Effects je určený na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavuje lekársku radu alebo odporúčania. Pre diagnostiku a pred začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa prosím poraďte s kvalifikovaným lekárom.

COB-SK-00104


Referencie (úvod článku)

  1. Back to contents.

    Mensah, G. A., 2018. Decline in Cardiovascular Mortality: Possible Causes and Implications. [Online] dostupné na stránke: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5268076/ [Zobrazené 1. februára 2022].

  2. Back to contents.

    The American College of Cardiology, 2019. Heart attacks increasingly common in young adults. [Online] Dostupné na stránke: https://medicalxpress.com/news/201903-heart-increasingly-common-young-adults.html [Zobrazené 1. februára 2022].

  3. Back to contents.

    Cleveland Clinic, 2019. Why are Heart Attacks on the Rise in Young People. [Online] Dostupné na stránke: https://health.clevelandclinic.org/why-are-heart-attacks-on-therise-in-young-people/ [Zobrazené 1. februára 2022].


Kapitoly o zdraví

Pre viac príbehov a zdrojov informácií o zdravom životnom štýle a zvyšovaní kvality života, navštívte Kapitoly o zdraví, našu webovú stránku pre pacientov. Oblasti pokryté na tomto webe kardiologické choroby, cukrovka, bolesť, respiračné ochorenia a neurologické ochorenia.

Objaviť viac

Našiel som tento článok:

Zdieľať túto stránku na:


Mohlo by vás zaujímať aj...