1. Kapitoly o zdraví
  2. Príbehy pacientov a opatrovateľov
  3. Zvládanie emocionálnych zmien pri umelom oplodnení a skleróze multiplex

Zvládanie emocionálnych zmien pri umelom oplodnení a skleróze multiplex

Mamička s malou dcérkou sa usmieva po úspešnom umelom oplodnení pri skleróze multiplex
Getty Images/SolStock

Výskum uvádza, že skleróza multiplex (SM) nemá žiadny súvis s neplodnosťou. Váš zdravotnícky tím však bude musieť v priebehu tehotenstva sledovať vaše ochorenie a vývoj plodu.

Pre tých, ktorí trpia SM a majú problémy s plodnosťou, by mohla byť alternatívou in vitro fertilizácia (IVF), teda umelé oplodnenie. V tejto téme vám predstavujeme Priyu*, ktorú pozvala a vyspovedala Trishna Bharadia – dlhoročná prispievateľka do časopisu Life Effects. Priya sa rozhodla podstúpiť IVF po dlhodobej liečbe sklerózy multiplex.

Priya vám dá svojich sedem najlepších rád ako zvládnuť emocionálne a fyzické zmeny pri IVF a chronickom ochorení. Dúfa, že dodá trochu pokoja tým, ktorí čelia podobným výzvam, keď sa podelí o svoje skúsenosti. 

(* Mená boli zmenené z dôvodov ochrany súkromia)

Založenie rodiny môže byť zložitým rozhodnutím aj v najlepších časoch.

Keď do toho pridáte sklerózu multiplex, toto rozhodnutie sa môže ešte viac skomplikovať. Ak vezmeme do úvahy aj primárnu neplodnosť (keď žena nikdy predtým nebola schopná otehotnieť), môže to byť mimoriadne náročné rozhodnutie.

Toto sú okolnosti, ktorým Priya čelila vo veku 37 rokov. Bola jej ponúknutá možnosť IVF. Nasledovali dva roky fyzických a emocionálnych skúšok. Našťastie sa to skončilo narodením dcéry v roku 2019. 

Priyi bola diagnostikovaná SM v roku 2011. V tom čase už s partnerom uvažovala o založení rodiny. Jej diagnóza SM všetko zmenila. Rozhodli sa odložiť toto rozhodnutie, pretože Priya začala s liečbou modifikujúcou ochorenie.

Čas plynul. Priya sa rozhodla, že je pripravená na rodinu, a pokračovala v liečbe SM. Ale napriek jej snahe niečo nebolo v poriadku. Spolu s manželom podstúpili testy a Priyi bola diagnostikovaná primárna neplodnosť.

„Cesta umelého oplodnenia popri skleróze multiplex bola náročná,“ hovorí Priya. „Chcem pomôcť iným v podobnej situácii, aby sa mohli poučiť z niektorých mojich skúseností. Najmä preto, že som našla veľmi málo informácií pre ľudí, ako som ja.“

Tu sú Priyine najlepšie rady pre osoby so SM, ktoré sa chystajú na IVF:

1. Porozprávajte sa so svojím tímom zdravotníkov o liekoch a liečbe SM

Pri snahe o dieťa nemôžete užívať niektoré lieky na SM.

Niektoré lieky sa považujú za bezpečné až do počatia a iné môžete užívať aj počas tehotenstva. 

Porozprávajte sa so svojím lekárom o svojej situácii. Vezmite si zoznam všetkých svojich liekov a opýtajte sa svojho praktického lekára, ako tehotenstvo zmení váš plán liečby SM.

Majte na pamäti, že IVF môže trvať mesiace alebo dokonca roky, takže možno sa so svojím zdravotníckym tímom budete musieť porozprávať o dlhodobom pláne. 

2. Cvičte sa v správnej komunikácii medzi vami a vaším partnerom

Podobne ako v prípade diagnózy SM môže IVF niektorým ľuďom priniesť pocit osamelosti. Úprimná a otvorená komunikácia medzi vami a vaším partnerom môže skutočne pomôcť.

IVF môže byť veľmi emotívne, nielen kvôli hormonálnej liečbe, ale aj kvôli väčším cieľom, ktoré sa snažíte dosiahnuť.

Je prirodzené, že sa v tomto období cítite podráždená, frustrovaná a deprimovaná. Je ľahké vylievať si svoje problémy na osobe, ktorá je vám najbližšia.

Všetko môže byť jednoduchšie, ak budete obaja úprimní v tom, aké sú vaše pocity a očakávania, aby ste ich mohli riešiť spoločne. Pomôcť vám môže aj pomoc zvonka, napríklad od lekára, terapeuta alebo poradcu.

3. Vybudujte si dobrú podpornú sieť

Priya zistila, že jej pomáhajú online podporné skupiny, kde sa ľudia delia o podobné skúsenosti. Bolo to obzvlášť užitočné, pretože je k dispozícii málo informácií konkrétne o SM a IVF. Mohla sa podeliť o svoje obavy, nádeje a strach a poučiť sa zo skúseností iných ľudí. Pomáhala jej aj podpora blízkej rodiny a priateľov, najmä ak sa potrebovala vyventilovať alebo odreagovať.

IVF môže mať fyzický vplyv na vaše telo, preto je užitočná aj praktická pomoc rodiny a priateľov.

4. Uistite sa, že vaše zdravotnícke tímy spolu komunikujú

Je nepravdepodobné, že zdravotníci, ktorí sa vám venujú z hľadiska plodnosti a neurológie, budú navzájom konzultovať bez toho, aby ste ich o to požiadali. Možno budete musieť toto prepojenie vytvoriť sami. 

Dôležitá je však spoločná alebo zdieľaná starostlivosť. Uistite sa, že oba (alebo všetky) zdravotnícke tímy sú oboznámené s vašou osobnou situáciou v priebehu vašej cesty za plodnosťou a pri liečbe SM. 

Poproste o kópie správ z kliniky a výsledkov testov (v prípade, že nemocnice si nemôžu záznamy navzájom posielať). Nebojte sa požiadať svojich lekárov, aby spolu komunikovali.

Je vo vašom najlepšom záujme, ak budete informovať všetkých o tom, čo sa deje.

5. Pripravte sa na veľké emocionálne zmeny

Ľudia vám môžu povedať, aké emocionálne zmeny môžete čakať, ale cesta každého z nás je individuálna. V priebehu niekoľkých hodín môžete klesnúť z vrcholu na dno a potom zas späť.

Meditácia, precvičovanie uvedomelosti, cvičenie a činnosti, ktoré vás bavia, môžu pomôcť regulovať intenzívne emócie.

Je ľahké, aby vás IVF pohltilo a zabudli ste na každodenný život. Nájdite si čas na veci, ktoré vás robia šťastnou.

6. Očakávajte, že únava bude istý čas „normou“ – nie je sebecké povedať nie

Proces IVF je veľmi náročný. Budete mať plné ruky práce s testami, stretnutiami a procedúrami, ktoré budú náročné na čas a energiu.

A ak trpíte únavou spôsobenou SM, tá nezmizne. Únavu môžu zhoršovať aj lieky a hormonálna liečba, takže nie je nezvyčajné, že sa budete cítiť vyčerpaná.

Zistite viac o spánkovej hygiene, výžive a relaxačných technikách na podporu vášho zdravia a pohody.

Najprv sa Priya cítila vinná, keď odmietala pozvania a žiadosti, ktoré boli pre ňu fyzicky príliš náročné. Celkovo jej veľmi pomohlo, keď sa zbavila pocitu viny tým, že jasne vymedzila svoje priority a hranice.

7. Pripravte sa na to, že hľadanie presných informácií bude nesmierne náročné

Priya má profesionálne skúsenosti v oblasti výskumu, ale aj pre ňu bolo ťažké nájsť konkrétne informácie o SM a IVF.

Vyhľadajte na internete skupiny na podporu plodnosti a charitatívne organizácie vo vašej krajine. Opýtajte sa svojho lekárskeho tímu, či pozná najnovší výskum, štúdie a informácie. Čerpajte len z dôveryhodných zdrojov, a ak potrebujete niečo objasniť, poraďte sa so svojou zdravotnou sestrou alebo praktickým lekárom. 

Mnohí z vašich známych sa vám budú snažiť poradiť. Aj keď to myslia dobre, snažte sa prijímať vlastnérozhodnutia na základe informácií od profesionálov alebo ľudí, ktorí si už prešli tým, čo zažívate vy.

Ponaučenie

IVF funguje u mnohých ľudí, ale nie u všetkých. Je nevyhnutné mať pozitívne, ale realistické očakávania. Nakoniec nezabudnite, že úspešné IVF nie je začiatkom ani koncom vašej cesty. Priya zažila veľa chvíľ, keď sa chcela vzdať. Mala to šťastie, že otehotnela vtedy, keď sa rozhodla, že to bude jej posledný pokus o IVF.

A tu sa začína cesta mamy so SM.

Uvedený text má výhradne informatívny účel, nejedná sa o konkrétne odporúčania na zvládnutie alebo liečbu ochorenia.


Autorom, ktorí napísali a vytvorili obsah nachádzajúci sa na webových stránkach Life Effects, vrátane autorov fotografií objavujúcich sa v článkoch, profiloch, podcastoch a videách na týchto webových stránkach, bola za ich autorskú činnosť a licenciu na využitie autorských diel poskytnutá zo strany spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., finančná odmena. Obsah týchto webových stránok predstavuje názory autorov a nemusí nutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., nevykonáva revízie či kontrolu, neovplyvňuje ani neschvaľuje žiadny obsah nachádzajúci sa na webových stránkach alebo sociálnych sieťach príslušných autorov. Všetok obsah na stránkach Life Effects je určený na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavuje lekársku radu alebo odporúčania. Pre diagnostiku a pred začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa prosím poraďte s kvalifikovaným lekárom.

COB-SK-00098


Kapitoly o zdraví

Pre viac príbehov a zdrojov informácií o zdravom životnom štýle a zvyšovaní kvality života, navštívte Kapitoly o zdraví, našu webovú stránku pre pacientov. Oblasti pokryté na tomto webe kardiologické choroby, cukrovka, bolesť, respiračné ochorenia a neurologické ochorenia.

Objaviť viac

Našiel som tento článok:

Zdieľať túto stránku na:


Mohlo by vás zaujímať aj...

Dve ženy sa spriatelili počas skupinovej hodiny jogy

V pohybe: Zostaňte aktívni aj so sklerózou multiplex

Od Trishna Bharadia
Viac tu

Neprikrášľujme sklerózu multiplex: buďte ku svojim deťom úprimní

Od Kat Naish
Viac tu